O dofinansowanie do likwidacji barier technicznych lub architektonicznych można ubiegać się w lokalnych placówkach PCPR, MOPS lub MOPR. Można uzyskać nawet do 95% wartości transportera schodowego.

Realizujemy dofinansowania z PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Aby uzyskać dofinansowanie należy zebrać następujące dokumenty:

Wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania (są dostępne we wszystkich placówkach PCPR, MOPS i MOPR).

Kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenia równoważnego), jeśli we wspólnym gospodarstwie domowym jest więcej osób niepełnosprawnych – kopie orzeczeń tych osób.

Aktualne zaświadczenie lekarskie zawierające informację o rodzaju niepełnosprawności wraz z zaleceniem zakupu transportera schodowego oraz uzasadnienie konieczności posiadania wskazanego urządzenia w związku z występującymi barierami technicznymi (zgodnie z obowiązującym drukiem).

Oświadczenie o dochodach miesięcznych osoby niepełnosprawnej lub jego opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.

Fakturę pro forma lub ofertę cenową zawierającą nazwę sprzętu oraz całkowitą wartość.

Komplet dokumentów należy dostarczyć do najbliższej placówki PCPR, MOPS lub MOPR. Po przyznaniu dofinansowania następuje podpisanie umowy oraz dokonanie zakupu poprzez opłacenie części udziału własnego zgodnie z umową. Następnie należy przedstawić dowód zapłaty udziału własnego w placówce PCPR, MOPS lub MOPR oraz dostarczyć fakturę vat/rachunek do placówki PCPR, MOPS lub MOPR celem rozliczenia płatności w ramach dofinansowania.

Dofinansowanie do schodołazu ze środków PFRON

Zakup schodołazu na prywatny użytek wiąże się z dużymi wydatkami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Cena tego rodzaju sprzętu medycznego jest stosunkowo wysoka i różni się w zależności od stanu urządzenia (nowe, używane) oraz modelu  – inną cenę ma schodołaz kroczący, a inną schodołaz gąsienicowy. Dofinansowanie w takiej sytuacji to wielkie ułatwienie zarówno dla osoby niepełnosprawnej, jak i dla całej rodziny. 

Schodołaz dofinansowanie – dla kogo?

NFZ nie refunduje zakupu schodołazów, dodatkowo urządzenie nie posiada przypisanego kodu NFZ. Dla osób z niepełnosprawnościami jedyną opcją zakupu wsparcia jest dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czyli PFRON. To rodzaj dofinansowania przeznaczony na pokonanie barier technicznych i architektonicznych.

PFRON udziela dofinansowanie do schodołazu tylko i wyłącznie osobom niepełnosprawnym, co potwierdza odpowiedni dokument – orzeczenie Powiatowego Zespołu Orzekania do spraw Niepełnosprawności. Nie należy go mylić z dokumentem wystawianym przez ZUS. To właśnie wydane i ważne orzeczenie o niepełnosprawności jest podstawą do uzyskania dofinansowania na pokonanie barier architektonicznych oraz technicznych ze środków PFRON.

Schodołaz – PFRON, jakie informacje powinien zawierać wniosek?

Wniosek należy złożyć do PCPR, MOPS lub MOPR pisemnie w formie podania administracyjnego. Nie jest konieczne wypełnianie specjalnego formularza. Często gotowe do wypełnienia druki są przygotowywane przez wyżej wymienione organy, jednak mają one charakter wyłącznie pomocniczy. Procedurę dofinansowania reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 15.07.2003 roku odnoszące się do orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. W dokumencie koniecznie należy zawrzeć: imię i nazwisko wnioskodawcy, adres, numer PESEL oraz wskazać odpowiedni organ, do którego pismo jest kierowane (Starosta lub Prezydent Miasta). Fakturę proforma wystawia nasza firma StepExpert po wcześniejszej prośbie klienta.

Możliwe jest uzyskanie dofinansowania nawet do 95% wartości schodołazu. Jednakże maksymalna kwota wsparcia ograniczona jest do piętnastokrotnej wartości średniego miesięcznego wynagrodzenia. Niestety, przepisy nie określają minimalnej kwoty, przez co może zostać przyznane niższe wsparcie. Niezależnie od sytuacji zaleca się składanie wniosku o maksymalną wysokość dofinansowania.

Decyzja administracyjna o dofinansowaniu

Bez względu na to czy organ przyzna dofinansowanie, czy też odrzuci wniosek, rozstrzygnięcie musi mieć formę decyzji administracyjnej. Negatywna opinia może być podważona przez wnioskodawcę poprzez złożenie odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Starosty lub Prezydenta Miasta na prawach powiatu. 

Zgodnie z prawem oraz jednolitą praktyką sądów administracyjnych na poziomie wojewódzkim, organ administracji publicznej ma obowiązek wydać decyzję w sprawie osoby niepełnosprawnej. To nieodzowne prawo osób z niepełnosprawnościami zostało potwierdzone przez liczne sądowe wyroki.