tlo-wozek-home

Posiadasz ważne orzeczenie o niepełnosprawności i poruszasz się na wózku inwalidzkim? Nie możesz wyjść samodzielnie na zewnątrz, ponieważ w obecnym mieszkaniu nie masz warunków na sprawne i płynne przemieszczanie się? Bez względu na wiek, możesz uzyskać dopłatę do zakupu mieszkania bez barier architektonicznych. Sprawdź, co należy zrobić, aby je otrzymać.

Co należy zrobić, aby uzyskać dofinansowanie?

Jeśli poruszasz się na wózku inwalidzkim i jesteś w posiadaniu domu lub mieszkania, z którego nie możesz wydostać się w sposób samodzielny lub nie masz możliwości dostania się przed budynek, możesz starać się o dofinansowanie zakupu domu lub mieszkania w miejscu, które zagwarantuje samodzielne i niezależne opuszczenie budynku. To ważny krok do osiągnięcia samodzielności i niezależności, który dodaje odwagi i pewności siebie. Co więcej, umożliwia również rozwój zawodowy oraz społeczny.

Aby tego dokonać, nie obowiązują żadne ograniczenia wiekowe. Wystarczy, że posiadasz aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka lub równoważny dokument możesz starać się o dofinansowanie.

Podstawą jest również posiadanie tytułu prawnego do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jeśli osoba nie ukończyła 18 roku życia, wniosek powinien złożyć jej prawny opiekun. W takim przypadku należy dołączyć do wniosku zaświadczenie o zamieszkaniu w lokalu wspólnie osoby z niepełnosprawnością oraz opiekuna prawnego.

Jakie dokumenty należy przygotować?

Aby starać się o dofinansowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej, oprócz orzeczenia o niepełnosprawności, należy także wykonać zdjęcia wszystkich barier architektonicznych, które uniemożliwiają osobie z niepełnosprawnościami samodzielne wyjście na poziom zero lub na zewnątrz.

Wniosek można złożyć osobiście lub elektronicznie poprzez System Obsługi Wsparcia (SOW). Załóż konto w systemie, zaloguj się, wypełnij wniosek i dołącz załączniki. Dokumenty można składać do 31.12.2024 r. lub do wyczerpania budżetu programu.

Program jest realizowany przez samorząd powiatowy, w którym aktualnie mieszkasz na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 2024 poz. 44). Jeśli takowy go nie realizuje, Twoim wnioskiem zajmie się inny powiat, przykładowo ten, w którym znajduje się nieruchomość pozbawiona barier architektonicznych.

Ile pieniędzy możesz otrzymać?

Wysokość dopłaty jest uzależniona od miejscowości, w której dokonujesz zakupu nieruchomości. Kwota stanowi różnicę między ceną mieszkania, które kupujesz i które sprzedajesz. Należy ją udokumentować poprzez przedstawienie umowy sprzedaży niedostępnego mieszkania oraz umowy zakupu mieszkania bez barier.

Przykładowo, dla mieszkania w Łodzi maksymalna kwota dopłaty w IV kwartale 2023 roku wynosiła 86.490,00 zł, a w przypadku mieszkania w Warszawie – 131 992 zł. Na stronie internetowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) znajdziesz maksymalne kwoty dopłaty w poszczególnych miejscowościach. Dane podlegają aktualizacji co kwartał.

Dofinansowanie dla osoby niepełnosprawnej na zakup mieszkania ze StepExpert

W StepExpert pomagamy w eliminowaniu barier architektonicznych osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Naszą misją i celem jest maksymalne podniesienie jakości życia takim pacjentom. W naszym sklepie oferujemy innowacyjne i nowoczesne schodołazy, które podnoszą jakość życia i umożliwiają pełne funkcjonowanie w życiu społecznym.

Pomoc i wsparcie, jakie oferujemy to także pomoc w uzyskaniu dofinansowania mieszkania dla osoby niepełnosprawnej. Razem ze StepExpert zyskaj niezależność i swobodę w poruszaniu się i codziennej mobilności.

Podobne wpisy