Niezwykle istotnym aspektem bezpieczeństwa w przypadku pożaru lub innych nagłych sytuacji jest prawidłowa ewakuacja wszystkich osób, w tym także tych z niepełnosprawnościami. Priorytetowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa najbardziej narażonym na zagrożenia, dlatego też pierwszeństwo powinny mieć osoby z ograniczeniami ruchowymi. Ewakuacja musi być przeprowadzana zgodnie z określonymi procedurami, uwzględniającymi różnorodne potrzeby i możliwości osób niepełnosprawnych.
Spis treści:
Identyfikacja barier architektonicznych
Właściwa i efektywna ewakuacja osób niepełnosprawnych obejmuje również rozpoznanie i likwidację potencjalnych przeszkód dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Jest to każde ograniczenie architektoniczne, cyfrowe lub komunikacyjne, które utrudnia lub uniemożliwia ewakuację osobom niepełnosprawnym. Elementy takie jak schody, drzwi czy progi wydłużają czas ewakuacji. Zrozumienie tych przeszkód i sposobów ich usuwania umożliwia stworzenie uniwersalnych i dostępnych projektów budynków, aby każdy miał równy dostęp do ewakuacji w przypadku zagrożenia.
Podstawowe zasady ewakuacji
Podstawową kwestią jest zapewnienie dróg ewakuacyjnych, które pozwalają każdej osobie na samodzielną ewakuację z budynku. W pierwszej kolejności należy ewakuować osoby, które są dotknięte zagrożeniem w sposób bezpośredni. Jeśli wśród nich znajdują się osoby ze szczególnymi potrzebami, ewakuację można przeprowadzić etapami. Pamiętaj, że samodzielne przenoszenie lub podnoszenie osób niepełnosprawnych najlepiej pozostawić służbom ratowniczym i wykonywać je tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Przystosowanie dróg ewakuacyjnych do poruszania się osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, stanowiska pracy na najniższej kondygnacji budynku, odpowiednie sposoby informowania o zagrożeniu, przeszkolenie pracowników oraz przeprowadzanie regularnych ćwiczeń ewakuacyjnych z udziałem niepełnosprawnych pracowników to niezbędne działania, które należy wdrożyć w celu sprawnych i efektywnych działań ewakuacyjnych.
Niezbędny sprzęt do ewakuacji osób niepełnosprawnych
Szybkie i bezpieczne przemieszczanie się osób niepełnosprawnych, rannych lub nieprzytomnych wymaga dostępności odpowiedniego sprzętu w tym krzeseł ewakuacyjnych, stosowanych do ewakuacji w pozycji siedzącej po schodach w dół lub w górę i w dół, materacy ewakuacyjnych, używanych do ewakuacji w pozycji leżącej oraz mat ewakuacyjnych – przeznaczone do ewakuacji osób chorych czy nieprzytomnych bezpośrednio z łóżka. Dlatego też zalecane jest wyposażenie obiektów w tego rodzaju sprzęt medyczny, który powinien się znajdować w pobliżu wejść do każdej klatki schodowej, na każdym piętrze z wyjątkiem parteru. Osoby odpowiedzialne za zwalczanie pożarów i organizację ewakuacji muszą mieć dostęp do wózków i być przeszkolone w ich obsłudze. Informacje dotyczące kontaktu z tymi osobami oraz ich nazwiska powinny być dostępne dla wszystkich pracowników.
Nie wolno transportować osoby poruszającej się na wózku za jego pomocą – istnieje bowiem zbyt duże ryzyko dla chorego, jak i dla ratownika. Może to spowodować uraz pleców, utratę kontroli nad wózkiem, potknięcie się czy upadek. Co więcej, wózki inwalidzkie posiadają wiele ruchomych lub słabych części, które nie są skonstruowane w taki sposób, aby wytrzymać obciążenie związane z podnoszeniem.
Podczas przenoszenia z wózka na krzesło ewakuacyjne konieczna jest efektywna współpraca wszystkich zaangażowanych osób – muszą w niej uczestniczyć minimum dwie osoby. W przypadku osób ze znaczną niepełnosprawnością zalecany jest transfer metodą przód/tył. Osoba z przodu chwyta osobę ewakuowaną pod kolanami, a druga ustawia się za jej plecami i chwyta ją za nadgarstki, przekładając ręce pod jej pachami. Na właściwy sygnał następuje podniesienie i przeniesienie chorego na odpowiednie krzesło ewakuacyjne lub wózek do ewakuacji. Konieczna jest odpowiednia komunikacja między osobą ewakuowaną i transferującą, a także zadbanie o usztywnienie głowy oraz odcinka szyjnego.
Sprawdź ofertę sklepu StepExpert, gdzie znajdziesz szeroki wybór urządzeń do ewakuacji osób niepełnosprawnych w awaryjnych i niebezpiecznych sytuacjach.