schodołaz gąsienicowy kroczący czy platformowy

Schodołazy stały się nieodłącznym elementem życia osób z ograniczoną mobilnością, oferując im możliwość pokonywania schodów i przemieszczania się między kondygnacjami budynków. Jednakże, wybierając odpowiedni rodzaj schodołazu, konieczne jest zrozumienie różnic pomiędzy dostępnymi typami ze względu na ich konstrukcję oraz walory czysto użytkowe. Co do zasady wyróżnia się dwa typy schodołazów – gąsienicowe oraz kroczące. Warte zauważenia jest to, iż wybrane schodołazy gąsienicowe mogą być doposażone w dedykowane przez producentów rampy najazdowe. Dzięki takiemu zabiegowi urządzenie staje się czymś, co można umownie nazwać schodołazem platformowym.

Zarówno modele gąsienicowe jak i kroczące występują w różnych konfiguracjach. Każdy z dostępnych na rynku schodołazów ma swoje własne cechy, zastosowania i zalety, które należy wziąć pod uwagę w procesie dokonywania wyboru. W tym artykule postaramy się Państwu przedstawić podstawowe różnice dzielące każdą grupę transporterów schodowych, a także przybliżyć charakterystykę oraz podstawowe walory, ale również potencjalne ograniczenia, każdego z omawianych rodzajów schodołazów.

Od czego zacząć?

Bardzo często pierwszym, a nierzadko jedynym kryterium branym pod uwagę na początkowym etapie poszukiwań i rozeznania rynku przez osoby poszukujące tego typu urządzenia jest jego gabaryt oraz cena. Czasem zdarza się, że powyższe okazują się najistotniejsze i finalnie decydują o zakupie konkretnego modelu. Ma to związek z ilością miejsca wymaganą na przechowywanie, w szczególności w niewielkich mieszkaniach, oraz dostępnym budżetem, jaki chcemy przeznaczyć na zakup. Są to naturalnie zasadne i bardzo istotne kwestie, mające niebagatelne znaczenie przy podejmowaniu decyzji. Niemniej należy zwrócić uwagę na fakt, iż nieprawidłowo dobrany, skonfigurowany i ostatecznie zakupiony schodołaz, może okazać się urządzeniem niespełniającym pokładanych w nim oczekiwań..

Aby uniknąć potencjalnego rozczarowania, warto zgłębić temat i dać sobie szansę na lepsze zrozumienie zarówno zalet jak i cech charakteryzujących dostępne rodzaje schodołazów. Równie istotne jest skontaktowanie się z doświadczonym sprzedawcą, który po ustaleniu szeregu kwestii technicznych doradzi i nakierunkuje nasze spojrzenie na wybrane modele, w oparciu o planowany budżet, jaki zamierzamy przeznaczyć na zakup. Schodołazy, mimo że na pozór wydają się być urządzeniami do siebie podobnymi, spełniającymi tę samą przecież funkcję, różnią się od siebie w sposób zasadniczy. To co  sprawdzi się u jednej osoby, może być dokładnie tym, czego należy uniknąć u kolejnej. Prawidłowy wybór to wypadkowa bardzo wielu drobnych rzeczy i tylko uwzględnienie wszystkich czynników pozwoli dokonać wyboru słusznego, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się tym, na czym przecież najbardziej nam zależy – możliwością bezproblemowego, komfortowego, i przede wszystkim bezpiecznego pokonywania schodów.

Schodołaz gąsienicowy: wygoda i bezpieczeństwo

Schodołazy gąsienicowe są zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem, zarówno wśród użytkowników indywidualnych jak i w przypadku wszelkiego rodzaju placówek publicznych. Charakteryzują się gąsienicowym systemem jezdnym, co sprawia, że są zdecydowanie stabilniejsze niż schodołazy korczące. Ponadto ich konstrukcja zapewnia znacząco łatwiejszą i wygodniejszą obsługę.

Funkcje i cechy schodołazu gąsienicowego

Gąsienicowy system jezdny:
Umożliwia płynne i stabilne poruszanie się po schodach. Gąsienice równomiernie rozkładają ciężar, co zapewnia większą stabilność w porównaniu do schodołazów kroczących.

Elektryczny napęd i udźwig:
Wszystkie schodołazy gąsienicowe zasilane są akumulatorowo, dzięki czemu operator może swobodnie przemieścić osobę niepełnosprawną po schodach, kontrolując urządzenie za pomocą intuicyjnego panelu sterowania. Standardowym udźwigiem jest 130kg, ale dostępne są również modele o udźwigu 150/151kg, 160kg, 180kg a nawet 200kg.

Regulowana prędkość jazdy:
Wybrane modele posiadają regulowaną prędkość jazdy, co pozwala na dostosowanie tempa do umiejętności operatora. Można przyjąć, że im bardziej doświadczony operator, tym szybciej i sprawniej przebiega proces jazdy po schodach. Mniejsza prędkość pozwala niedoświadczonym operatorom na spokojniejszą i jeszcze bardziej kontrolowaną jazdę.

Podpięcie wózka oraz zintegrowane siedzisko:
Na rynku dostępne są zarówno modele, do których należy podpiąć wózek inwalidzki, jak i takie, które posiadają zintegrowane siedzisko. Kompatybilne są zwykłe, ręczne wózki inwalidzkie w rozmiarze dla dorosłych (tylne koło min. 24”) – np. Sunwa SA-S lub Sunwa SA-3. Do wybranych modeli, np. Optimus HLD 02+ można podpiąć wózki z mniejszym kołem a nawet ze składanym oparciem. Z kolei schodołazy z siedziskiem są dużo mniejsze, lżejsze i jednocześnie mogą pełnić funkcję wózka inwalidzkiego. Wybrane modele – jak np. Optimus HLD 07 – są wręcz super kompaktowe i dodatkowo rozkładane na dwa małe elementy, co ułatwia przechowywanie oraz transport.

Schodołaz i wózek elektryczny w jednym:
Nowością na rynku są schodołazy gąsienicowe posiadające wbudowaną funkcję wózka elektrycznego. Przykładem są tu modele Optimus HLD 04 oraz Optimus HLD 06. Tego typu schodołazy zapewniają maksymalny komfort użytkowania i dają osobie niepełnosprawnej możliwość samodzielnego poruszania się po pokonaniu schodów, bez konieczności przesiadania.

Bezpieczeństwo:
Mocne gąsienice, hamulec elektromagnetyczny, awaryjne odłączenie zasilania czy pas bezpieczeństwa to tylko niektóre z wielu cech zapewniających maksymalne bezpieczeństwo podczas obsługi.

Zastosowanie:
Proste biegi schodowe w blokach i domach prywatnych, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, nieprzekraczające 35° kąta nachylenia.

Idealne dla placówek użyteczności publicznej, szpitali czy innych miejsc, gdzie schodołazy muszą radzić sobie z różnorodnymi warunkami.

Wielkość spocznika – min 97cm x 97cm

Schodołaz kroczący: mobilność i uniwersalność

Schodołazy kroczące to urządzenia zaprojektowane specjalnie dla osób z ograniczoną mobilnością, umożliwiające im pokonywanie schodów w sposób bezpieczny i efektywny. Charakteryzują się unikalnym mechanizmem, który odpowiada za podnoszenie i opuszczanie urządzenia, które w ten sposób pokonuje jednorazowo pojedyncze stopnie. Dzięki takiemu systemowi jezdnemu, schodołazy kroczące są przeznaczone do wszelkich rodzajów schodów – zarówno biegów prostych jak i zabiegowych, krętych czy spiralnych. Ceną takiej uniwersalności jest nieco większa w stosunku do schodołazów gąsienicowych ilość siły fizycznej, jakiej operator musi użyć w celu bezpiecznej obsługi.

Funkcje i cechy schodołazu kroczącego

Mobilność:
Schodołazy kroczące są znacznie bardziej mobilne, dużo mniejsze i lżejsze od gąsienicowych, a ich konstrukcja umożliwia stosowanie ich na różnych typach schodów. Ponadto każdy schodołaz kroczący jest rozkładany na mniejsze elementy, co znacząco ułatwia zarówno przechowywanie jak i ewentualny transport w samochodzie.

Prostota obsług i udźwig:
Bardzo intuicyjne w obsłudze, niemniej wymagające nieco więcej siły fizycznej od operatora niż schodołazy gąsienicowe. Schodołazy kroczące występują w dwóch wariantach maksymalnego udźwigu – 130kg i 160kg.

Uniwersalność:
Dostępne są zarówno modele ze zintegrowanym siedziskiem jak i takie, do których dopinamy wózek inwalidzki.

Zastosowanie:
Przeznaczone dla użytkowników indywidualnych i placówek publicznych, niemniej najczęściej wybierane przez osoby, które muszą pokonywać schody inne niż proste, a więc zabiegowe, kręte czy spiralne. Ze względu na niewielkie rozmiary, zaledwie 90cm przestrzeni na spoczniku wystarcza na obsługę większości modeli tego typu schodołazów.

Schodołaz platformowy: komfort i bezkompromisowość

Schodołaz platformowy to nic innego jak schodołaz gąsienicowy, doposażony w dedykowane rampy najazdowe. Owe rampy są wyposażeniem dodatkowym wybranych modeli, a ich zastosowanie gwarantuje możliwość przetransportowania zdecydowanej większości najróżniejszych typów wózków inwalidzkich. Tak skonfigurowany schodołaz umożliwia transport zwykłych wózków inwalidzkich w dowolnej konfiguracji, ale również m.in. wózki aktywne, elektryczne, specjalne a nawet dziecięce.

Funkcje i cechy schodołazu platformowego

Schodołaz platformowy zachowuje wszelkie cechy i zalety zwykłego schodołazu gąsienicowego, dodatkowo zapewniając bezkompromisowość w kontekście typów wózków inwalidzkich, jakie można z jego pomocą przetransportować.

Zastosowanie:
Użytkownicy indywidualni oraz przede wszystkim wszelkiego rodzaju placówki publiczne, w szczególności placówki oświatowe – szkoły a nawet przedszkola.

Minimalna przestrzeń na spoczniku: 130cm x 130cm

Podsumowanie

Wybór schodołazu: Indywidualne potrzeby = indywidualny wybór

W procesie wyboru schodołazu kluczowe jest zrozumienie indywidualnych potrzeb użytkownika oraz specyfiki schodów, na których będzie on używany. Schodołazy gąsienicowe doskonale sprawdzają się w przypadku użytkowników indywidualnych i co do zasady są zawsze pierwszym wyborem. Schodołazy kroczące są świetnym rozwiązaniem dla osób, które muszą pokonać biegi schodowe inne niż proste, natomiast schodołazy platformowe to najlepszy wybór dla placówek publicznych, przede wszystkim oświatowych, gdzie bardzo często transportu wymagają bardzo małe wózki dziecięce.

Każdorazowo zalecane jest skonsultowanie się z ekspertem lub specjalistą, który pomoże dobrać odpowiedni model schodołazu do konkretnych warunków i potrzeb użytkownika. Pamiętajmy, że schodołaz to nie tylko techniczne urządzenie, ale klucz do pełniejszej integracji osób z ograniczoną mobilnością z otaczającym je światem. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, schodołazy nie tylko ułatwiają codzienne życie, ale również wpływają pozytywnie na psychospołeczną sferę osób niepełnosprawnych, dając im szansę na pełniejsze uczestnictwo w społeczeństwie.

 

Podobne wpisy