Schodołaz gąsienicowy cieszy się największą popularnością wśród użytkowników, w związku z czym jest zdecydowanie najczęściej wybieranym rodzajem transportera schodowego. Tego typu schodołazy zdobywają uznanie klientów ze względu na swoją wszechstronność, stabilność, bezpieczeństwo, łatwość obsługi oraz dostępność różnych modeli dostosowanych do indywidualnych potrzeb osób niepełnosprawnych. Ich popularność wynika z efektywnego rozwiązania problemu poruszania się po schodach dla osób z ograniczoną mobilnością w sposób dostępny, intuicyjny, i co równie istotne – dzięki dofinansowaniom z PFRON, wyjątkowo atrakcyjny i przystępny cenowo.
Spis treści:
Jakie wyróżniamy rodzaje schodołazów gąsienicowych
Cechą charakterystyczną wszystkich dostępnych na rynku schodołazów gąsienicowych jest łatwość ich obsługi. Operator po odbyciu obowiązkowego szkolenia na etapie zakupu jest w stanie swobodnie, w sposób samodzielny przetransportować osobę niepełnosprawną po schodach. Zdarza się jednak, co należy wziąć pod uwagę, że niektóre osoby wymagają nieco więcej czasu na „zaprzyjaźnienie się” ze schodołazem, w związku z czym muszą poświęcić kilka dodatkowych godzin na praktykę na schodach. W takich sytuacjach zaleca się początkowe przejazdy bez obciążenia, następnie z obciążeniem niewielkim, i tak małymi krokami dojście do wprawy aby docelowo w sposób pewny i swobodny móc przewozić osobę, dla której urządzenie zostało zakupione. Zaleca się, aby pierwsze samodzielne przejazdy odbywały się przy asekuracji dodatkowego operatora.
W związku z bardzo dużą popularnością schodołazów gąsienicowych, na rynku dostępnych jest kilka różnych wariantów tego typu transporterów.
Wyróżnia się modele klasyczne, a więc takie, do których podpinamy wózek inwalidzki, np. Sunwa SA-S lub Sunwa SA-3.
Kolejnym typem są schodołazy również przeznaczone do podpinania wózka, ale o zdecydowanie bardziej kompaktowej konstrukcji, np. Optimus HLD 02 oraz Optimus HLD 02+.
Następnie należy wskazać schodołazy gąsienicowe ze zintegrowanym siedziskiem. Urządzenia z tej grupy mogą być użytkowane jako wózek inwalidzki, w związku z czym są swego rodzaju schodołazem 2 w 1. Przykładem są tu modele Optimus HLD 01, Optimus HLD 01+, Optimus HLD 05 czy Optimus HLD 07.
Ostatnią grupą schodołazów gąsienicowych są te, które dodatkowo posiadają również funkcję wózka elektrycznego. Tego typu urządzenia mogą z powodzeniem pełnić trzy funkcje jednocześnie – schodołaza, wózka inwalidzkiego oraz wózka elektrycznego. Idealnym przykładem są tutaj modele Optimus HLD 04 oraz Optimus HLD 06.
Poniżej postaramy się objaśnić cechy, zalety a także zwrócić uwagę na różnice dzielące każdy z dostępnych wariantów schodołazów gąsienicowych.
Klasyczny schodołaz gąsienicowy
Schodołazy gąsienicowe są obecne na rynku od kilkudziesięciu lat. Największą popularność wśród tego typu urządzeń zdobyły modele składające się z dwóch elementów – gąsienicowej części jezdnej oraz dołączanego do niej, tzw. dyszla, zwanego również kolumną sterowniczą. Tak skonstruowane schodołazy z założenia dostosowane są do podpinania osoby niepełnosprawnej na jej wózku inwalidzkim, przy czym wózki kompatybilne z takimi modelami to wyłącznie zwykłe, ręczne wózki w rozmiarze dla dorosłych.
Producenci klasycznych schodołazów gąsienicowych przewidzieli również szereg akcesoriów dodatkowych, umożliwiających podpięcie i transport także innych typów wózków, m.in. z mniejszymi kołami (12”), aktywnych, elektrycznych a nawet dziecięcych. Spośród najpopularniejszych akcesoriów należy wymienić: krótkie rampy dla kół o średnicy 12”; krótkie rampy w kształcie łyżki; adapter do mocowania wózków aktywnych; adaptery do mocowania bardzo szerokich wózków; koło antywywrotne; długie rampy platformowe.
Schodołazy gąsienicowe produkowane są przez wielu producentów, m.in. z Austrii, Włoch, a nawet odległej Japonii. Właśnie schodołazy japońskie – modele Sunwa SA-S oraz Sunwa SA-3 – należą do najbardziej uznanych i pożądanych na całym świecie. Cenione są za legendarną wręcz niezawodność i niezwykłą prostotę obsługi. Silniki i gąsienice, a więc najważniejsze elementy schodołaza gąsienicowego, w urządzeniach SUNWA nie mają sobie równych jak chodzi o trwałość, moc i wytrzymałość. Wartym nadmienienia jest fakt, iż schodołazy SA-S oraz SA-3 objęte są aż 5-letnią gwarancją, co jest swego rodzaju ewenementem, ponieważ żaden inny producent nie udziela aż tak długiej gwarancji na swoje produkty.
Alternatywą dla schodołaza gąsienicowego o klasycznej konstrukcji, zdobywającą coraz większe uznanie wśród użytkowników, są modele o tym samym przeznaczeniu, ale zdecydowanie mniejsze i bardziej kompaktowe, a przy tym bardzo przystępne cenowo. Dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań są one bardziej uniwersalne w kontekście typów wózków, jakie mogą przetransportować, bez konieczności dokupowania dodatkowych akcesoriów. Idealnym przykładem takich schodołazów są modele Optimus HLD 02 oraz Optimus HLD 02+.
W obu powyższych modelach zastosowano najazdy dla tylnych kół wózka inwalidzkiego, dzięki którym bez problemu można podpiąć wózki z małymi kołami (np. 12”), wózki ze składanym oparciem a nawet wybrane modele aktywne czy elektryczne. Kolejną nowinką jest regulowana prędkość jazdy. Każdy posiada aż 4 różne prędkości, co zapewnia operatorowi dostosowanie tempa do umiejętności.
Nowinką techniczną jest zastosowany w modelu Optimus HLD 02+ elektryczny siłownik, za pomocą którego operator dostosowuje kąt otwarcia gąsienic do konkretnej klatki schodowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu schodołaz można „ustawić” pod konkretne schody i zapewnić jeszcze lepszą przyczepność oraz łatwiejsze prowadzenie.
Schodołaz gąsienicowy ze zintegrowanym siedziskiem
Schodołazy gąsienicowe ze zintegrowanym siedziskiem wdarły się przebojem na rynek już wiele lat temu i od tego czasu ugruntowały swoją pozycję wśród użytkowników. Cenione są przede wszystkim za uniwersalność, kompaktowe rozmiary oraz innowacyjne rozwiązania techniczne. Urządzenia tego typu mogą spełniać dwie funkcje jednocześnie – wózka inwalidzkiego oraz schodołazu. Znaczącą zaletą tej grupy schodołazów godną odnotowania jest również ich konkurencyjna cena.
Najpopularniejszymi są modele ze składanym, gąsienicowym systemem jezdnym umieszczonym za oparciem siedziska, np. Optimus HLD 01. Nowością są schodołazy posiadające elektryczny siłownik odpowiadający za otwieranie i zamykanie systemu gąsienic. Tu ponownie takie rozwiązanie gwarantuje dopasowanie kąta jazdy do wybranej klatki schodowej, co zapewnia zwiększony komfort obsługi. Jako przykład należy wyróżnić model Optimus HLD 01+.
Wśród tego typu schodołazów wartym zauważenia jest również model Optimus HLD 07. Jako jedyny na rynku posiada odczepiany od wózka system jezdny. Jest to najbardziej kompaktowy schodołaz gąsienicowy, którego gabaryty mogą z powodzeniem konkurować ze schodołazami kroczącymi. Bardzo niewielkie rozmiary w połączeniu z zachowaniem komfortu i stabilności jazdy na schodach czynią ten model jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań ostatnich lat.
Absolutną nowością na rynku jest schodołaz gąsienicowy z podwieszonym systemem gąsienic pod siedziskiem. Takie urządzenie posiada bardzo duże koła jezdne, co zapewnia jeszcze większy komfort po pokonaniu schodów. Rozstaw kół jest bardzo szeroki względem całości konstrukcji co pozwala na bardzo łatwe manewrowanie i gwarantuje wyjątkową stabilność, nawet na nierównej nawierzchni. Przykładem takiego schodołazu jest model Optimus HLD 05.
Schodołaz gąsienicowy i wózek elektryczny w jednym – czy to możliwe
Schodołazy gąsienicowe z funkcją wózka elektrycznego to propozycja dla osób najbardziej wymagających, ceniących sobie możliwość samodzielnego poruszania po pokonaniu schodów, bez konieczności przesiadania. Schodołazy w tym wariancie pozwalają użytkownikowi na samodzielne przemieszczanie się po powierzchniach płaskich, a w razie konieczności zapewniają możliwość pokonania schodów w dowolnym momencie, ponieważ system jezdny podwieszony jest na stałe pod siedziskiem. Operator za pomocą jednego przycisku wysuwa gąsienice, pomaga w pokonaniu schodów, po czym chowa gąsienice a użytkownik przechodzi ponownie w tryb wózka elektrycznego.
Wśród tego typu schodołazów należy wyróżnić modele Optimus HLD 04 oraz Optimus HLD 06. Każdy z nich wyposażony jest w wielofunkcyjny joystick, regulację prędkości, klakson oraz wskaźnik naładowania akumulatora. Zasadniczą różnicą między nimi jest ich gabaryt. Optimus HLD 04 jest nieco mniejszy i składany do stosunkowo niewielkich rozmiarów, a Optimus HLD 06 jest nieco większy, ale dzięki zastosowanym rozwiązaniom bardzo stabilny, zwrotny i wygodny. Takie schodołazy są idealną propozycją dla osób chcących posiadać zarówno schodołaz jak i wózek elektryczny, gdyż dzięki połączeniu tych dwóch funkcji można znacząco zaoszczędzić miejsce niezbędne na ich przechowywanie.
Wnioski
Reasumując powyższe rozważania na temat dostępnych na rynku schodołazów gąsienicowych, nasuwa się jeden dominujący wniosek – szeroki wybór modeli i konfiguracji zapewnia możliwość znalezienia optymalnego rozwiązania dla praktycznie każdego użytkownika.
Bardzo ważne jest określenie potrzeb oraz oczekiwań względem poszukiwanego urządzenia, co zapewni prawidłowy wybór i sprawi, że pokładane oczekiwania zostaną w 100% spełnione.
Należy przede wszystkim zdecydować, czy urządzenie winno transportować osobę na wózku czy też ma być jednocześnie wózkiem. A jeśli ma być także wózkiem, to czy powinien być on elektryczny.
Istotnym elementem podczas podejmowania decyzji jest naturalnie dostępny budżet, niemniej mając na uwadze znaczący koszt jaki trzeba ponieść przy zakupie schodołazu, warto złożyć wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON w najbliższej placówce PCPR, MOPR lub MOPS.
Niezależnie od oczekiwań, świadomości i znajomości produktu, zawsze warto skonsultować swoje przemyślenia z profesjonalnym doradcą, który dzięki swojemu doświadczeniu i zrozumieniu zarówno zróżnicowanych, indywidualnych potrzeb jak i kwestii technicznych, będzie w stanie utwierdzić nas w słuszności podejmowanej decyzji.
Podsumowanie
Różne modele i konfiguracje dostępnych na rynku schodołazów gąsienicowych dają możliwość znalezienia oczekiwanego rozwiązania praktycznie każdemu potencjalnemu użytkownikowi. Co do zasady schodołaz gąsienicowy jest zawsze pierwszym wyborem ze względu na komfort obsługi oraz stabilność na schodach. Dodatkowym atutem jest szereg udogodnień jakie gwarantują tego typu urządzenia, z funkcją wózka elektrycznego a także elektrycznie sterowanym siłownikiem odpowiadającym za kąt jazdy po schodach na czele. Osobowy schodołaz gąsienicowy to kompleksowe rozwiązanie dla osób z ograniczoną mobilnością, które pragną zachować niezależność w codziennym życiu. Zaawansowane technologie, bezpieczeństwo i wygoda obsługi sprawiają, że jest to popularny wybór klientów, dążących do efektywnego i bezpiecznego pokonywania schodów.